Acodin


Nazwa handlowaDextromethorphan
Nazwa międzynarodowaDextromethorphan
DostępnośćBez recepty
PostaćTabletki, syrop
Dawka15 mg, 5ml
PodanieDoustne
Substancja czynnaBromowodorek dekstrometorfanu oraz dekspantenol
Opakowanie10, 20, 30 sztuk lub 100 ml
DziałaniePrzeciwkaszlowe
CiążaNależy skonsultować się z lekarzem
Karmienie piersiąU kobiet karmiących piersią nie powinno stosować się kuracji lekiem Acodin

Acodin to lek przeciwkaszlowy wydawany bez recepty. W aptekach dostępne są następujące wersje preparatu:

  • tabletki Acodin 15 mg w opakowaniach po 10, 20 lub 30 sztuk,
  • syrop Acodin 150 Junior (7,5 mg+50 mg)/5 ml w butelkach 100 ml,
  • syrop Acodin Duo (15 mg+50 mg)/5 ml w butelkach 100 ml.

Lek ma działanie ośrodkowe. Zawiera dwie substancje czynne – bromowodorek dekstrometorfanu oraz dekspantenol. Bromowodorek dekstrometorfanu wpływa na ośrodek kaszlu, który znajduje się rdzeniu przedłużonym. Dzięki temu wywołuje zwiększenie progu dla odruchu kaszlowego. Lek Acodin stosowany w odpowiednich dawkach nie zmniejsza czynności oddechowej i funkcjonowania aparatu rzęskowego oskrzeli. Z kolei dekspantenol odgrywa rolę w przemianie materii, w tym wpływa na regenerację błon śluzowych dróg oddechowych. 

Zaletą preparatu jest jego szybkie działanie – przeciwkaszlowy efekt rozpoczyna się już po 15-30 minutach od zażycia i trwa przez 5-6 godzin.

Skład preparatu

Skład preparatu zależy od wariantu leku.

1 tabletka Acodin zawiera 15 mg bromowodorku dekstometorfanu.
Substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza, skrobia ziemniaczana, powidon 90F, sodu laurylosiarczan, talk, magnezu stearynian.

5 ml Syropu 150 Junior zawiera 7,5 mg bromowodorku dekstrometorfanu i 50 mg dekspantenolu.
Substancje pomocnicze: karmeloza sodowa, gliceryna, sacharoza, sodu benzoesan, karmel spożywczy, kwas cytrynowy, esencja malinowa spożywcza, woda oczyszczona.

5 ml Syropu Duo zawiera 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu i 50 mg dekspantenolu.
Substancje pomocnicze: karmeloza sodowa, gliceryna, sacharoza, sodu benzoesan, karmel spożywczy, kwas cytrynowy, esencja malinowa spożywcza, woda oczyszczona.

Wskazania do stosowania

Lek zalecany jest w leczeniu objawowym suchego kaszlu, któremu nie towarzyszy zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych. Acodin na kaszel stosuje się np.:

  • w przebiegu przeziębienia,
  • po urazach klatki piersiowej,
  • na skutek wdychania substancji drażniących.

Kiedy nie stosować tego leku

Lek nie może być stosowany, jeśli u pacjenta występuje choć 1 z poniższych czynników:

  • nadwrażliwość na substancję czynną lub jakikolwiek składnik,
  • astma oskrzelowa,
  • niewydolność oddechowa lub ryzyko jej wystąpienia,
  • jednoczesne przyjmowanie inhibitorów MAO oraz 14 dni po ich odstawieniu.

Dawkowanie preparatu

Tabletki oraz syrop przeciwkaszlowy Acodin należy przyjmować ściśle według zaleceń znajdujących się w ulotce. Lek można przyjmować podczas jedzenia lub niezależnie od posiłków – pokarm nie ma wpływu na jego przyswajanie. 

Tabletki Acodin 15 mg

U dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia zaleca się przyjmowanie 1 tabletki (15 mg) co 4 godziny lub 2 tabletek (30 mg) co 6-8 godzin. Maksymalna dawka, jaką można przyjąć w ciągu doby wynosi 8 tabletek (120 mg).

Acodin Syrop 150 Junior

U dorosłych i dzieci powyżej 12 lat dawka wynosi 10 ml syropu do 4 razy na dobę. W przypadku dzieci w wieku 6-12 lat należy stosować 5 ml syropu do 4 razy na dobę. 

Acodin Syrop Duo

Zalecana dawka u osób dorosłych oraz dzieci powyżej 12 roku życia wynosi 5 ml syropu do maksymalnie 4 razy na dobę. 

Szczególne grupy pacjentów

Szczególną ostrożność powinni zachować pacjenci, u których stwierdzono niewydolność wątroby lub nerek. Przy tych schorzeniach należy zmniejszyć dawkę leku lub wydłużyć okres przerwy pomiędzy kolejnymi dawkami.

Przyjęcie większej ilości leku od zalecanej

Lek, ze względu na substancje o działaniu psychoaktywnym, przyjmowany w zwiększonych dawkach lub w dłuższym okresie czasu, może wywoływać objawy uzależnienia. Bromowodorek dekstrometorfanu jest pochodną morfiny. Przedawkowanie Acodin może spowodować wystąpienie objawów, takich jak pobudzenie lub senność, a także zaburzenia świadomości, zawroty głowy, uczucie rozkojarzenia, omamy, oczopląs, niezborność czy objawy ze strony układu pokarmowego, głównie wymioty oraz nudności. Na skutek znacznego przedawkowania Acodin może dojść nawet do zagrażającego życiu spowolnienia lub wręcz zahamowania czynności ośrodka oddechowego. Zbyt duże dawki leku mogą również wpływać spowalniająco na ośrodkowy układ nerwowy. W przypadku przedawkowania należy zastosować leczenie objawowe oraz płukanie żołądka.

Możliwe skutki uboczne

Skutki uboczne Acodin pojawiają się rzadko, u mniej niż 1 na 1 000 pacjentów. Do działań niepożądanych leku należą:

  • zawroty głowy,
  • lekka senność,
  • dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Dodatkowo pacjenci po wprowadzeniu leku do obrotu zgłaszali działania niepożądane, których częstości nie można ustalić w oparciu o zbyt małą liczbę danych. Są to:

  • obrzęk naczynioruchowy, utrudnione oddychanie i reakcje anafilaktyczne – mogą mieć ciężki przebieg i stanowić zagrożenia dla życia. Jeżeli wystąpią, należy jak najszybciej udać się do lekarza;
  • skórne reakcje alergiczne, np. wysypka ze świądem, pokrzywka, trwałe wykwity polekowe;
  • zaburzenia psychotyczne, w tym splątanie, omamy;
  • objawy neurologiczne, np. uczucie pustki w głowie, zmęczenie, senność, zawroty głowy o pochodzeniu obwodowym lub ośrodkowym, niewyraźna mowa, oczopląs;
  • mimowolne ruchy – szczególnie u dzieci.

Środki ostrożności

Mimo iż lek dostępny jest bez recepty, to w niektórych przypadkach należy zachować szczególną ostrożność lub całkowicie zrezygnować z terapii. Przyjmowanie leku Acodin może wiązać się z zagrożeniem, jakim jest uzależnienie od substancji czynnej, która dość istotnie wpływa na sprawność psychomotoryczną pacjenta. Dlatego też należy zachować szczególną ostrożność u osób, co do których zachodzi podejrzenie, że nadużywają leków bądź substancji mających wpływ na sferę psychoaktywną. Z tego względu stosowanie leku u młodzieży również powinno przebiegać pod kontrolą osób dorosłych.

Interakcje z alkoholem

Interakcje z innymi lekami

Pacjenci przyjmujący na stałe jakiekolwiek leki powinni o tym fakcie poinformować lekarza prowadzącego i upewnić się, czy połączenie ich z preparatem Acodin jest bezpieczne.

Acodin w ciąży

Konieczność stosowania leku Acodin u kobiet w ciąży powinna zostać dokładnie rozważone przez lekarza. Dopuszcza się przyjmowanie preparatu, jednak tylko w sytuacji, kiedy korzyści dla matki w sposób istotny przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu.

Acodin a karmienie piersią

U kobiet karmiących piersią nie powinno stosować się kuracji lekiem Acodin, ponieważ nie ma wystarczających informacji o bezpieczeństwie dziecka. Dotychczas nie zgromadzono wystarczająco dużo danych, które pozwalałyby wnioskować czy substancja czynna przenika do mleka kobiecego.

Dystrybucja na terenie Polski: Sanofi-Aventis Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.